Tag på svampetur i Faksinge Skov med Keld Hauge

dato

Oplev en spændende dag i naturen, når Grøn Hverdag inviterer til en lærerig svampetur i Faksinge Skov den 21. september 2025. Under kyndig vejledning af naturvejleder Keld Hauge får deltagerne mulighed for at lære om spiselige svampe og deres identifikation.

På denne svampetur får deltagerne mulighed for at udforske Faksinge Skovs frodige landskab og lære at finde og identificere spiselige svampe. Turen, der strækker sig over ca. 4 km gennem varieret terræn, er en unik mulighed for både nybegyndere og erfarne svampeentusiaster.

Forberedelse til svampeturen

Det anbefales at medbringe en kurv, kniv og børste til at samle svampene. Undervejs vil Keld Hauge dele sin viden om de forskellige svampearter og give tips til, hvordan man bedst identificerer dem.

Sortering af svampehøst

Efter turen vil der være mulighed for at få sorteret sin svampehøst af Keld Hauge, så man kan være sikker på, at man kun tager de sikre og spiselige svampe med hjem.

Praktisk information
Dato: Søndag den 21. september 2025
Tid: Kl. 11:00
Sted: Faksinge Skov, Evensølundvej 5, 4720 Præstø
Entré: 200 kr
Arrangør: Grøn Hverdag
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut