Lørdag den 15. marts 2025 inviterer Kulturforeningen Pakhus8 til en dag dedikeret til Irland. Dagen starter kl. 12.30 med en spændende whiskysmagning præsenteret af Skjold Burne Vordingborg. Her vil en ekspert i irske whiskyer guide deltagerne gennem et bredt udvalg af smagsvarianter, krydret med små anekdoter.
Efter whiskysmagningen kan gæsterne deltage i en gratis jam og danseworkshop, som finder sted kl. 14.30 og 16.30. Nikolaj Wamberg vil stå for instruktionen, og det bliver en fantastisk mulighed for at lære traditionelle irske danse.
Senere på dagen, kl. 17.30, starter aftenens arrangement med en lækker irsk buffet og livemusik fra O'hein og Graubæk. Prisen for dette er 350 kr. For dem, der ønsker at springe maden over, er der mulighed for at deltage i koncerten fra kl. 20.00 til en pris af 100 kr. Billetter kan købes på https://pakhus8.safeticket.dk.
International jazz i PræstøTirsdag den 11. marts 2025 er der endnu en musikalsk oplevelse i vente, når engelske Paul Harrison og hans internationale band optræder i Pakhus8. Koncerten starter kl. 19.30, og billetter kan købes for 300 kr. Hvis man ønsker at nyde en jazzmenu før koncerten, kan man deltage fra kl. 18.00 til en pris på 230 kr.
Paul Harrison er kendt for sin mangfoldighed og evne til at lede ensembler med stor musikalsk variation. Med den kroatiske sangerinde Antonia som en del af bandet, kan publikum forvente en aften fyldt med høj kvalitet og alsidig musik.
Praktisk Information
Datoer og tider:
- Irland Weekend: Lørdag 15. marts 2025, kl. 12.30
- Paul Harrison Koncert: Tirsdag 11. marts 2025, kl. 19.30
Sted: Kulturforeningen Pakhus8, Havnepladsen 8, 4720 Præstø
Entré: Varierende priser afhængig af arrangement
Billetter: Tilgængelige på https://pakhus8.safeticket.dk
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her