Den 15. marts 2025 dedikerer Kulturforeningen Pakhus8 en weekend til Irland, og lørdagen starter med en spændende whiskysmagning kl. 12.30. Skjold Burne fra Vordingborg sender deres ekspert i irske whiskyer for at præsentere et bredt udvalg af smagsvarianter, krydret med små anekdoter.
Dans og musik i Pakhus8Efter whiskysmagningen kan deltagerne blive i Pakhus8 for at deltage i eftermiddagens jam og danseworkshop. Danseworkshoppen, som er gratis, starter kl. 14.30 og igen kl. 16.30 med instruktion af Nikolaj Wamberg.
Kl. 17.30 begynder aftenens arrangement, der inkluderer en irsk buffet og livemusik med O'hein og Graubæk. Prisen for dette er 350 kr.
Koncert uden buffetFor dem, der ønsker at springe maden over, er det muligt at komme kl. 20.00 til aftenens koncert for 100 kr.
Billetter til alle aktiviteter kan findes på https://pakhus8.safeticket.dk.
Praktisk information
Dato: Lørdag 15. marts 2025
Tid: Dørene åbner kl. 12.00, whiskysmagning starter kl. 12.30
Sted: Kulturforeningen Pakhus8, Havnepladsen 8, 4720 Præstø
Entré: Whiskysmagning 175 kr, irsk buffet og koncert 350 kr, koncert alene 100 kr
Billetter: https://pakhus8.safeticket.dk
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her