Start ugen med en spændende historisk gåtur, der begynder ved stranden på Fjordstien i Præstø. Undervejs går du forbi den lokale kirke og kirkegård, hvor familien Stampe fra Nysø og Grundtvigs mor er begravet. Turen fortsætter ad den blå rute langs åen og videre rundt om Nysø. Med en distance på omkring 5 km er ruten perfekt til dem, der ønsker at udforske Præstøs smukke natur og historie.
Turen er særligt tilrettelagt for ældre og justeres efter deltagernes fysiske formåen. Der er adgang til toilet ved kirken. Husk, det er gratis at deltage, og der kræves ingen tilmelding.
Tidspunkt: Mandag 24. august 2026, kl. 10-12
Sted: Præstø Roklub, Fjordstien 7, 4720 Præstø
Entré: Fri entré
Turguide: Henrik Hansen
Midtugen byder på en intens filmoplevelse i Kulturhus Bernhard. Filmen tager publikum med tilbage til 1940, hvor Frankrig står over for en af sine mørkeste stunder. Med sit ukuelige mod kæmper general De Gaulle videre for frihed, trods stort pres og få ressourcer. Filmen skildrer de dramatiske begivenheder, hvor modstandsfolk, studerende og soldater rejser sig for frihedens sag.
Dette må-se drama tilbyder en stærk fortælling om trods og vilje og henvender sig til alle aldre.
Tidspunkt: Onsdag 26. august 2026, kl. 19:00
Sted: Kulturhus Bernhard, Adelgade 41, 4720 Præstø
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.